Hakkında

Onur Selamet

 

1993’te İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi.

Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. 2015’te “Hansel’in Mürekkepten Bir Dünyası Vardı” adlı öyküsünü kısa filme uyarladı. 2017’de mezuniyet projesi için “Mayk” adlı kısa filmi gerçekleştirdi, senaryosuyla 14. Geleceğin Sineması’nda ödüle layık bulundu.

“Kızıl Ahali Ekspresi” adlı öyküsüyle 2010 Xasiork Kısa Öykü Yarışması’nda birinci oldu. “Gölgelet: Kurşun Asker” adlı öyküsüyle Xasiork – TFE 2011 Kısa Öykü Yarışması’nda teşvike değer bulundu.

Öykü ve şiirleri İzafi, Post Öykü, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, altZine, Trendeki Yabancı, Dünyadan Çıkış Yolları, Sahte Vefa, Gard, Kefal, CazKedisi, CosmicZion Zine, Marşandiz Fanzin gibi dergi ve fanzinlerde yayımlandı.

İlk öykü kitabı Ölü Dalgıcın Sonbaharı 2018’de Dedalus Kitap’tan çıktı. 2019’da 9 Postmodernist Öykü derlemesinde Fısıltılı Çorba Denklemleri adlı öyküsüyle yer aldı. 2022’de Tüm Panayırların Heyulası: Kayıp Rıhtım Öykü Antolojisi’ni yayıma hazırladı ve Ahtapot Çarpması adlı öyküsüyle kitaba katkıda bulundu.

2009’dan beri Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin editörlüğünü; 2013’ten beri de Marşandiz Fanzin’in makinistliğini yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda Kayıp Rıhtım’ın genel yayın yönetmenliğini üstleniyor.