Bitmeyecek Öykü | İnceleme

NE İSTİYORSAN ONU YAP!

Fantazya’daki sınırsız güç simgesi üzerinde bir yazı vardı. Ama Bastion bu tümcenin gerçek anlamını ancak uzun, güçlüklerle dolu aramalardan sonra öğrendi.

İşte böyle diyor, Bitmeyecek Öykü’nün arka kapağı. Ancak bu tümceler, Bitmeyecek Öykü’nün sınırsız fantastik yüzünü yeteri kadar anlatamamış. Bu öyle bir öykü ki, her satırından kendinize bir şeyler çıkarıyor, her sayfasını okuduğunuzda bir doygunluk hissediyorsunuz. Bir noktadan sonra hiç bitmemesini isterken, diğer sayfaya geçmek için sabırsızlanacağınızı garanti edebilirim. Bu öyle tatlı bir hayal gücü ki, hayal edilmiş bazı şeyler asla hayal etmeyi düşünmeyeceğiniz derecede ilginç fikirler.

Michael Ende’den fantazyaya doymak adına bir baş yapıt!

Bastian, on bir yaşlarında, ufak, tombul bir oğlandı. Ve hayatı Bitmeyecek Öykü’yü okumaya başladığı andan itibaren değişmeye başladı.

Lüks baskısında, aynı orijinalinde olduğu gibi puntoların iki renk olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. Bu özellik eseri kesinlikle daha çekici kılmış.

Bitmeyecek Öykü Atreju’nun Çocuk Kraliçeyi iyileştirebilecek şeyi bulmak adına çıktığı yolculuk ile başlıyor. Çocuk Kraliçe, yani tüm fantazya bir yok oluşa doğru sürüklenmekte. Ve bu yok oluşu engelleyecek tek şey, ona yeni bir isim verebilecek olan bir insanoğlu. Tabii ki bu insan oğlu, Bastian’dan başkası değil!

Puntolar değişip ve Bastian kitabı okumaya devam ettikçe, kitapla bütünleşmeye, fantazyaya adımını atmaya başlar. Sonunda Çocuk Kraliçenin çağrısıyla fantazyaya giriş yapar. Artık Bastian’da kitabın bir parçasıdır.

Ve fantazyayı yeniden biçimlendirmek artık onun görevidir. AURYN sayesinde tüm dilekleri kabul olmakta, fantazyayı dilediğince şekillendirmektedir. Ancak bunun bir bedeli vardır. Ve bu bedel, insanoğlunun en çok değer verdiği şeyleri kendisinden çekip almaktadır.

Bastian artık basit bir fantazya yaratığına dönüşmektedir. Ve bu dönüşümün farkına çok geç varacaktır.

Atreju, Uğur ejderhası Fuchur, kötü cadı Xayide, Bayan Aiuola, Fildişi Kule, Kayıp İmparatorlar Kenti ve daha nice öğesiyle Bitmeyecek Öykü’nün devridaimine tanık oluyoruz!

Bastian geri dönebilecek midir?

Fantazyayı dilekleriyle şekillendirirken unuttukları, sırt çevirdiği dostları, yanlış seçimleri ve daha fazlasıyla Bitmeyecek Öykü tüm zamanların en fantastik öyküsü!

“İnsanlar vardır, asla Fantazya’ya gidemezler. Ve insanlar vardır, gidebilirler, ama sonsuza kadar da orada kalırlar. Sonra bir de Fantazya’ya gidip geri dönünler vardır. Senin gibi. İşte bunlar iki dünyayı da esenliğe kavuştururlar.”

Bay Koreander

Bir Yorum Yap