Majere Kardeşler | İnceleme

Caramon ve Raistlin Majere kendilerini yine yeni bir maceranın ortasında bulurlar. Üstelik bu defa onlara Earwig Lockpicker adlı kender de katılacaktır. Karınlarını doyuracak bir iş arayan ikizler, yol kenarında gördükleri bir ilanla Mereklar şehrine kadar sürüklenirler.

Bu şehir Krynn’in şimdiye kadar gördüğü en ilginç şehirlerden birisidir. Üçgen biçimindeki şehrin duvarlarında Krynn’in bu zamana kadar gördüğü önemli olayların kabartmaları bulunmaktadır. Şehir, efsanelere göre ilk tanrıların zamanından beri Krynn üzerinde var olmaktadır. Ve şehrin kaderi ‘kedilere’ emanettir. Mereklar şehrinin kedileri bir bir yok olmaktadır.

Yazılıdır ki, kıtada beş çağ yaşanacak,
Fakat sonuncusu gelmeyecek,
Geçitten geçen karanlık başarıya ulaşırsa.

Yaşayan kediler dönecekler,
Onlar belirler kaderi,
Karanlığı veya ışığı,
İlk tanrılardan önce yaşayan şehirde.

Kehanetin geneli bu yöndedir. Mereklar konseyi, yol arkadaşlarından kaybolan kedilerinin esrarını çözmelerini ve onları bu kaçınılmaz sondan kurtarmalarını istemektedir. Mereklar’da nesillerdir on konsey üyesi bulunmaktadır. Bu üyelerin her biri şehrin A’dan Z’ye her şeyiyle ilgilenmekteydiler. Ama görünen tabii ki yine çok farklıdır…

Yol arkadaşları kaybolan kedilerin sırrını çözmeye çalışırken, konsey üyesi Leydi Shavas’ın onlara sunduğu seçim hakkıyla da savaşmak zorundadırlar. Ama asıl savaşı Raistlin kendisiyle vermektedir. Büyüsü mü? Yoksa bütün hastalıklarından kurtulup Leydi ile birlikte(!) olmak mı?

Verilen kararlar onları Kedilerin Lordu’na götürür. Bast adındaki bu Lord aynı zamanda bir yarı tanrıdır. Ve son ana kadar kedilerin kaderi –ki bu Mereklar’ın kaderi- bilinmezlik içindedir. Çünkü ikizler Kedilerin Lordu’nun dünyayı yok etmek için mi, yoksa Mereklar’ı kurtarmak için mi döndüğünü bilmemektedir.

Tüm bunlar sürerken Büyük Göz adlı festival de yaklaşmaktadır. Bu festivalin anlamı gökteki üç ayın aynı hizaya gelmesi ve Krynn üzerinde inanılmaz bir büyü gücünün oluşmasıdır. Ve Karanlıklar Kraliçesi Takhisis’in planı da tam da bu noktada devreye girmektedir. Takhisis bu özel günde, ortaya çıkan büyü gücünden yararlanarak Mereklar şehri aracılığıyla Krynn’e adımını atmak istemektedir.

Takhisis’in Krynn’e girişini engellemek, kaybolan kedilerin esrarını çözmek ve hiç de göründükleri gibi olmayan kişilerin foyasını çıkarmak yine yol arkadaşlarına düşüyor. Ancak bu defa macera sanıldığından çok daha zorlu geçecek. Çünkü onları bekleyen bir liç, sayısız iblis, ölü bir büyücü ve kimin tarafında olduğu belli olmayan bir yarı tanrı var.

Bu arada belirtmeden geçmek istemiyorum. Kender Earwig’in de hikayedeki rolü çok büyük. Yazar Kevin Stein, Earwig’i hikayeye renk katmaktan çok, onu şekillendiren karakterlerden birisi olarak yaratmış.

‘Son Söz’ adlı bölüme kadar süren giz perdesi, sizleri okurken bir sonraki sayfayı çevirmek için fazlasıyla acele ettirecek. Kevin Stein, ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı bir iş çıkartmış.

Başlangıçlar Serisi’nin 3. kitabı olan Majere Kardeşleri eminim çok seveceksiniz. Kitap Laika Yayınevi’nden basılmış ve çeviriyi ‘Yosun Erdemli’ yapmış. 290 sayfalık bu ziyafet, aynı zamanda Başlangıçlar Serisi’nin altın halkası olarak gösterilebilir.

Bir Yorum Yap