Şeytanla Uyumak | İnceleme

Donskoy; Ravenloft dünyasındaki garip lordlardan birisi…

Azalin’in topraklarindaki evini; bu Lordla evlenmek, onun çocuğunu doğurmak ve daha iyi bir gelecek için terkeden Marguerite…

Fakat bu lanetin hüküm sürdüğü topraklarda kim güvende olabilir ki?

Kitabı eline alan kişi, bu üstü kapalı üç satır dışında kitabın konusu hakkında çok az fikir elde edebilir gibi. Belki kapağından bir şeyler çağrıştırabilir, ancak o da sadece merakınızı bir nebze daha arttırabilecek şekilde olacaktır eminim.

Andria Cardarelle, kitabı elinize aldığınız andan itibaren başlayan sır perdesini kitabın son sayfasına kadar ulaştırabilmiş başarılı bir yazar. Hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, “Şeytanla Uyumak” onun Wizards of the Coast için yazdığı ilk kitabı. Ve daha önceden “Ravenloft Öyküleri” adlı kitapta da bir öyküsü yayınlanmış.

Kitabın içeriğine gelmeden önce söylemek istediğim bir şey var. Dediğim gibi kitap, baştan sona bilinmezlikler içerisinde ilerliyor. Ve bu bir inceleme yazısı olduğundan dolayı bu bilinmezliklere ufak da olsa değinmek zorunda kalacağım. Ama tabii ki ana hatları, kitabı okumadan ulaşamayacağınız bir yerlere saklamayı da ihmal etmeyeceğim. Yine de “kitap hakkında hiçbir şey bilmek istemiyorum,” diyorsanız, yazıyı okumaya devam etmeniz için bir neden yoktur.

Küçük uyarımı da yaptığıma göre, artık kitaptan bahsetmeye başlayabiliriz. Marguerite, Lord Azalin’in topraklarında yaşayan orta halli bir ailenin kızıdır. Ve Lord Donskoy’un isteği üzerine Donskoy’un topraklarına gelin gitmektedir.

Büyük umutlar besleyerek geldiği Donskoy’un kalesinde, ne çok iyi ne de çok kötü bir şekilde karşılanır. Daha önce asla sahip olmadığı ve şu an bu topraklarda bulunmasa, asla sahip olamayacağı bir lüksün içine girerken, aynı zamanda kader ağlarını genç Marguerite’yi tutsak ederek örmektedir.

Donskoy bir erkek evlat, yani bir varis istemektedir. Ve kitap boyunca süre gelen sır perdesi Donskoy’un olayın içine girmesiyle başlar. Sürekli değişen kişiliği, kibirli, bir o kadar da acımasız yanı ve aynı zamanda da ellerinden hiç çıkarmadığı eldivenleriyle Ravenloft dünyasının iyi karakterleri arasında sayamayacağımız bir Lord’dur.

Aslında kitapta ‘iyi karakter’ diyebileceğimiz pek fazla kimse yok. Daha çok kötü, kaçan ve tarafsız üçlemesine sahip bir kurguda ilerliyor olaylar. Ve kuşkusuz Zosia, bu tarafsız karakterlerden birisi. Donskoy kalesini çekip çeviren, dilsiz hizmetçi Yelena ile iyi bir ekip oluşturduğunu söyleyebiliriz. Zosia ve Yelena aynı zamanda Marguerite’nin kaledeki tek dostları.

Ve tarafı hakkında net bir yorum yapmak istemediğim Ramus ve Jacqueline… Onlar kitabın gizli kahramanları. Özellikle Ramus tam bir muamma. Donskoy’un toprakları içerisine hapsolmuş bir Vistani çingenesi… Lanetin hüküm sürdüğü bu topraklarda onun varlığı kimileri için tehdit, kimileri içinse umut demekti.
Jacqueline ise Donskoy’un sadist zevklerini tatmin eden, baştan çıkarıcı ve çok akıllı bir kadındır. Barovia’da yaşadığı halde, sisler içinde –sahip olduğu büyü yeteneği sayesinde- seyahat ederek, rahatça Donskoy’un topraklarına girip çıkabilmektedir. Donskoy onu arkadaşı olarak nitelendirse de, aslında ikisi de sadece çıkarları peşinde koşmakta ve bu uzun maraton boyunca her türlü kötülüğü yapmaya hazır bulunmaktadırlar.

Olayların anlatımına geldiğimizde, gerçekten ileri bir seviyeyle karşılaşıyoruz. Sağlam bir tasvir sizi, mekanlardaki melankolinin kokusunu ciğerlerinize kadar çektirebiliyor. Cardarelle bu konuda gerçekten çok başarılı. Çünkü mekanlar kadar Marguerite’nin iç dünyasına yaptığımız yolculuklarda en az kasvetli Donskoy kalesi kadar karanlık ve ürkütücü.

Kurgunun işlenişi bakımından derin olmasına rağmen, tam içine hapsolduğunuzu anladığınız anda kitabın sonlanıvermesi ve eksik bir sayfa mı var diye kontrol etmeniz oldukça doğal. Zira kitap en olmaz yerde, içinde barındırdığı sırların ‘tamamını’ açıklamadan bitiyor. Ancak bu son sahnenin tadı da damaklardan uzun süre silinmiyor.

Kısacası, her sayfayı yeni soruları yanıtlamak için çeviriyorsunuz. Ve sizi uyarmalıyım ki çevirdiğiniz her sayfada bir lanet, bir ölüm ve ya bir ihanete tanık olabilirsiniz.

Şeytanın topraklarında oyuncular, tahmin ettiğinizden daha tehlikeli.

Bir Yorum Yap