Transformers 2: Yenilenlerin İntikamı | İnceleme

Uzun bir süreden sonra ilk defa sinemaya film izleme amacıyla teşrif ettim. O dev salonun, serin atmosferini içime çekerken umutlarım iyi vakit geçirebileceğim bir filme denk gelmiş olmam yönündeydi.

İlk filmin yönetmen koltuğunda oturan “Michael Bay” bence bu defa izleyiciye beklenenden kat be kat fazlasını vermiş. Yine de ben senaryonun biraz arka planda tutulduğu ve aksiyon sahnelerine daha fazla yoğunlaşıldığını düşünüyorum.

Kahramanımız Sam Witwicky üniversiteye başlamaktadır. Artık hayatında robotları istememekte, her seçilmiş çocuk gibi o da ‘sıradan’ bir hayat yaşamak istemektedir. Sam’ın üniversiteye gidişi, annesiyle olan diyalogları oldukça eğlenceli. Bu eğlence dozu, film boyunca yer yer aralara serpiştirilerek sıkıntı oranını en aza indirmeye çalışılmış. Bence çok da iyi etmişler.

ABD ordusu Autobot’lar ile Deception’ları durdurmak için bir birim kurmuştur. Bu birim dünyanın dört bir yanında Deception’ları arayarak onları yok edip, getirdikleri felaketleri ‘gaz sızıntısı’ gibi daha normal felaketler olduklarına kamuoyunu inandırmayı amaç edinmişlerdir. Ve en sonunda Deception’ların gezegenimizi yok etmek için bir güç kaynağının(Matrix) peşine düştüklerini öğrenirler ve Sam’den yardım isterler.

Normal hayatından vazgeçmeyeceğini açıklayan Sam’ Optimus Prime’in kendisi için hayatını feda ederek yaşama gözlerini yummasıyla olayların ne boyuta geldiğini anlar. Sevgilisi Mikaela, yeni oda arkadaşı ve eski bir ajan olan Simmons ile yollara koyulan Sam yükselmekte olan Fallen’i durdurmak için Optimus’dan başka kimsenin yardımcı olamayacağını anlar. Optimus’u geri getirmek ve Fallen’i engellemek için Fallen’in de istediği güç kaynağına doğru yola koyulurlar.

Mısır piramitlerine kadar uzanan maceraya muhteşem bir görsel şölen eşlik etmekte. Dozunda komedi, dozunda aşk, dozunu katlarca aşan Amerikan propagandası ve çeyrek doz bile alamamış basit senaryoyla “Transformers 2” sinemada iyi vakit geçirmek isteyenler için birebir.

Önceden de belirttiğim gibi filmin yönetmen koltuğunda Michael Bay oturmakta. Bu kötü senaryonun mimarları ise Ehren Kruger, Alex Kurtzman. Sam rolünü Shia LaBeouf, seksi sevgili rolünü ise Megan Fox üstlenmiş. Filmin süresi 150 dakika.

Bir Yorum Yap