Wall-E | İnceleme

Gezegenimiz insanoğlunun bilinçsiz davranışları sonucunda bir çöplüğe dönmesinin üzerinden 700 yıl geçmesiyle başlıyor maceramız. Dünya sakinleri dev bir uzay gemisi olan Axiom’la ‘5 yıllık’ bir uzay seyahatine çıkıyor ve bu süre zarfında Dünya, Vol.İ isimli robotlar tarafından yeniden yaşanır hale getirebilmesi için temizlenmeye bırakılıyor. Ancak dünya öyle çok kirlenmiş ki tekrar yaşanır hale gelmesi için bu süre yeterli olamıyor. Zaten Axiom’da ki insanlar da zamanla gezegenimizi unutuyor.

Ve böylece filmin en büyük keyif unsurlarından birisi ortaya çıkıyor. İnsanların obezite hastalığına yenik düşerek uçan koltuklar üzeri yaşamaları ve bu vaziyetten hiç şikâyetçi olmamaları… Durum öyle vahimleşmiş ki artık yürümeyi bile unutmuşlar. İşte böyle geleceğe göndermelerle dolu sevimli bir animasyon filmi Vol.İ.

Dünyada çalışır halde ki son robot olan Vol.İ’nin rutin çalışma yaşamı, kahramanımızın sakarlıklarıyla en eğlenceli şekilde aktarılıyor biz izleyicilere. Dünya’nın gelecekteki hali ciddi anlamda içler acısı, ancak Vol.İ bu çöp ve zehirli gazlarla dolu dünyada kendi küçük krallığını kurmuş gibi.

Ve sonunda işler değişir. İnsanoğlunun geleceği, Eve adlı denetim robotunun yeryüzüne inmesiyle şekil değiştirir. Vol.İ bu robota karşı derin hisler duyarken, Eve ilk başlarda onu görmezden gelerek sadece görevini yapmaktadır. Eve’nin görevi dünyanın yaşanır bir hale gelip gelmediğini öğrenmek ve bunu kanıtıyla birlikte uzay gemisine geri götürmektir. Kahraman robotumuz Vol.İ, pek değerli Eve’sini bir kum fırtınasından kurtardıktan sonra, Eve ona hak ettiği ilgiyi yavaş yavaş göstermeye başlamıştır.

Ve Vol.İ dünya üzerindeki ilk yaşam belirtisi olan küçük bir bitkiyi Eve’nin ilgisini çekmek için ona gösterir. Bunu Eve ile paylaştığındaysa beklemediği bir şekilde Eve devre dışı kalır. Eve’yi kurtarma çabası bir işe yaramaz. Günlerce ağlayan kahramanımız tam pes etmişken Eve’yi dünyamıza getiren uzay gemisi geri gelir ve Eve’yi Axiom gemisine götürmek üzere alıkoyar. Sevdiği robottan kolay kolay vazgeçemeyen Vol.İ’de Eve’nin gemisine atlar ve böylece Axiom’a giden yolculukları başlamış olur. Artık yeni bir görevleri vardır. İnsanoğlunu yeryüzünde bir yaşamın olabileceğine inandırmaları gerekmektedirler.

Eve yeniden aktif olur, tüm sorunlar Vol.İ için çözülmüş gibi gözükse de aslında yeni başlamıştır. Rahata alışmış insanoğlunun geri dönmesi için nasıl bir sebep olabilir ki? Uçan koltuklarla, yemeğiniz suyunuz elinize verilirken, hayatın tek amacı sonraki öğünü kaçırmamakken geri dönmek ne kadarda salakça olurdu değil mi? Önceki nesillerin kaptanları da bu fikre ölesiye sarılmıştırlar.

Ancak Axiom gemisinin son kaptanı bu fikirden sıyrılır ve yuvalarına dönmeleri gerektiği kanısına varır. Bu sırada Vol.İ ve Eve ‘saldırgan robotlar’ ilan edilmiş ve Axiom gemisi içerisinde kaptana ulaşmaya çalışmaktadırlar. Maceranın bu kısmında kahramanlarımız yeni yol arkadaşları edinirler. Tamire gönderilen bozuk robotları kurtararak onlara –bilmeden de olsa- özgürlüklerini veren Vol.İ’nin yeni yandaşlarının da yardımıyla; en sonunda insanların gerçeği fark etmelerini sağlarlar.

Yine de sorunlar bitmez, çünkü yüzyıllar öncesinde dönemin başkanlığını yapmış olan kişi, daha yüzyıllar öncesinden otomatik pilota artık dünyadan umudu kesmeleri üzerine gizli bir emir vermiştir. ‘Oto’ tarafından esir alınan kaptanımızın kurtulma çabaları da görülmeye değer.

Nihayetinde eşsiz bir macera bizleri beklemekte. Disney Pixar’ın görsel kalitesi hakkında yorum yapmaya gerek bile duymuyorum. Yönetmen koltuğunda Andrew Stanton oturuyor, bu eşsiz senaryoysa Andrew Stanton, Jim Capobianco ikilisinin elinden çıkmakta. Animasyon boyunca tek bir gereksiz sahne bile yok diyebilirim. Ses ve müzik efektleri tam yerlerinde kullanılmış ve Türkçe seslendirmelerde oldukça başarılı. Animasyonda istenilen mesaj ve duygunun çok net bir şekilde izleyiciye aktarıldığını düşünüyorum. Ayrıca film bittikten sonra, müzikle beraber gelen sahneleri de izlemenizi öneririm. Bu animasyonun sonunu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak filimin türüne aile, komedi, romantik gibi sıfatlar yakıştırılmış olsa da, bu animasyonun hayatımda izlediğim en iyi bilim-kurgulardan birisi olduğunu hiç çekinmeden söyleyebilirim.

Vol.İ ve Eve’in keyif dolu macerasını tekrar tekrar izleyeceksiniz!

Bir Yorum Yap